AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKayıt OlKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 uhud savaşı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ankara canavarı
Yönetici
Yönetici
avatar

Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 26/11/07

MesajKonu: uhud savaşı   Salı Kas. 27, 2007 7:30 pm

(h. 3/m. 625)

hicret'in Üçüncü Yilinda Uhud Dagi Civarinda Müsriklerle Yapilan Savas.

uhud Savasindan Önce Kureys'in Öfkesi Kabarmis, Kin Ve İntikam Duygulari Artmisti. Bedir'de Yakinlarini Kaybeden Utbe Kizi Hind ".. Muhammed'le Arkadaslarindan Öç Almadikça İçim Rahatlamayacak, Muhammed'le Savas Yapmadikça Koku Sürünmek Bana Haram Olsun. Sevdiklerimin İntikaminin Alindigini Gözümle Görmedikçe Bana Sevinmek Yok!" Diyordu. Ebu Süfyan Ve Baskalari Da Buna Benzer Sekilde And Vermislerdi. Ebu Süfyan'in Yürüttügü Kervanin Mallari Daru'n-nedve'de Topluca Durmaktaydi. Müsriklerin İleri Gelenleri, Herkese Katilma Payini Verdikten Sonra Geri Kalan Kâr İle Güçlü Bir Ordu Hazirlanmasina Karar Verdiler. Onlara Göre Müslümanlar Kureys Büyüklerini Öldürmüslerdi, Onlarin İntikamini Almak Gerekliydi. Bedir'de Yakinlari Öldürtücüler Karalar Giyinmis Vaziyette Kabileler Arasinda Dolasiyor, Sairler Mersiyeler Söyleyerek Araplar Savasâ Tesvik Ediyorlardi.

putperest Kureysliler Mekke Disindaki Arap Kabilelerinin De Katilmasiyla 3000 Kisilik Bir Askerî Kuvvet Hazirladilar. Bu Kuvvette 700 Zirhli, 200 Atli Süvari, 3000 Deve Vardi. Aralarinda, Basta Ebu Süfyan'in Karisi Hind Oldugu Halde 14 Tane De Kadin Vardi. Bedir'de Babasini Ve Öteki Yakinlarindan Bazilarini Kaybetmis Olan Hind'in Kalbini İgrenç Bir İntikam Duygusu Bürümüstü. Amcasi Abbas (r.a) Hz. Muhammed (s.a.s)'i Çok Severdi. Bu Sebeple Bir Mektup Yazarak Kureys'in Savas Hazirliklarini Yegenine Bildirdi. Peygamberimiz (s.a.s) Amcasindan Gelen Mektubu Okuttu Ve Mektupta Bildirilen Haberi Gizli Tutarak Kesifçiler Gönderdi. Kesifçilerin Getirdigi Haberler Mektupta Amcasinin Bildirdiklerine Aynen Uyuyordu. Düsman Büyük Bir Ordu Hazirlamisti Ve Medine'ye Dogru İlerliyordu.

bunun Üzerine Resulullah (s.a.s) Bir Savas Meclisi Kurarak Meseleyi Ayrintili Olarak Ashabiyla Görüstü. Resulullah (s.a.s) Düsmani Sehrin Disinda Karsilamayip Sehri İçerden Savunmak Görüsündeydi. Fakat Özellikle Bedir Savasina Katilan Gaziler Hakkinda Nazil Olan Övücü Ayetlerin Etkisinde Kalan Gençler, Düsmanin Disarida Karsilanmasindan Yana İdiler. Düsmanla Bir Meydan Savasi Yapmak İstiyorlardi:

resulullah (s.a.s) Ashabin İsteklerini Kirmayarak Düsmani Karsilamak Üzere Kilicini Kusandi, Zirhini Giydi. Münafiklarin Reisi Abdullah B. Ubey B. Selül Sehrin İçinde Kalinarak Savunma Yapilmadigini Bahane Ederek 300 Kisilik Kuvvetini Geri Çekti. Gayesi Savasmak Degildi. Müslümanlari Düsman Karsisinda Güçsüz Birakmak İstiyordu. Böylece Müslüman Ordusunun Mevcudu 1000'den 700'e Düsmüs Bulunuyordu.

0slâm Ordusunun Harp Alanina Hareketi

düsman, Medine'nin Yegane Açik Sahasi Olan Kisimdan İçeriye Sizarak Karargâhini Uhud Daginin Medine'ye Bakan Eteklerinde Kurmustu. Resulullah (s.a.s) 700 Müslümanla Cumartesi Sabahi Uhud Dagina Ulasti. Sirtini Daga Vererek Karsidaki Çorak Arazide Yer Tutan Düsmana Karsi Saf Tuttu. Düsmanin Düsüncesi Müslüman Ordusunu Maglub Ettikten Sonra Sehri Yagmalamakti. Bunun İçin Medine'nin Yakininda Uhud Önleri Savas Sahasi Seçilmisti.

resulullah (s.a.s) Bedir'de Oldugu Gibi Bu Savasta Da 0slâm Ordusunu Savas Düzenine Göre Yerli Yerine Yerlestirdi, Düsmanin Sizabilecegi, Kusatma Yapabilecegi Geçit Ve Gedikleri De Okçularla Korudu Ve Özellikle Ordunun Sol Tarafindaki Dagin Vadisini Beklemek Üzere Abdullah B. Cübeyr Kumandasi Altinda Elli Kisilik, Okçu Birligini Birakti Ve "düsman Yense De, Yenilse De Kesinlikle Yerlerinizden Ayrilmayiniz. " Diye Tembihte Bulundu.

11 Sevval 3 (27 Mart 625) Cumartesi Günü Savas Teke Tek Vurusmalarla Basladi; Hz. Ali, Hz. Hamza Ve Öteki 0slâm Savasçilari Hasimlarini Öldürdüler. Sonra Savas Kizisti. Resulullah (s.a.s) Almis Oldugu Askerî Tedbirler Ve Uygulamis Oldugu Planlar Sayesinde İlk Safhada Müslümanlar Galip Geldiler.


hz. Hamza'nın Sehıd Edılmesı

resulullah (s.a.s)'in Amcasi Hz. Hamza Kükremis Bir Arslan Gibi Düsmana Kiliç Sallayarak İlerliyor, Hasimlarini Kirip Geçiriyordu. Diger Müslümanlar Da Ellerinden Gelen Çâbayi Gösteriyorlardi. Düsmanlar Da Olanca Gayretleriyle Kilica Sarilmalarina Ragmen Bozguna Ugramaktan Kendilerini Kurtaramadilar. Tef Çalarak Askerlere Moral Veren Düsman Kadinlari Bile Korku İçinde Dag Yamacina Tirmanmaya, Kaçmaya Basladi. Bununla Beraber Henüz Kesin Netice Alinmis Degildi; Düsmanin Hizli Bir Sekilde Takibi Ve Dönmeyecegi Bir Noktaya Kadar Kovalanmasi Gerekiyordu. Halbuki Bu İnceligi Ve Harp Usulünün Bu Yönünü Bir An Unutarak Gaflete Düsen Ve Dünyaliga Meyleden Müslümanlar Kiliçlarini Birakip Ganimet Toplamaya Koyulmuslardi. Ordunun Gerisindeki Vadiyi Bekleyen Elli Okçu Da Kumandanlarinin İsrarlarina Ragmen Resulullah (s.a.s)'in Kesin Emrini Unutarak "kardeslerimiz Üstün Geldi, Biz Niye Bekleyelim" Diyerek Yerlerinden Ayrildilar, Ganimet Toplamaya Giristiler.

0ste Bu Sirada Böyle Bir Ani Gözetlemekte Olan 200 Kisilik Düsman Süvari Birligi Komutani Halid B. Velid Az Sayidaki 0slâm Okçusunun Kaldigi Geçidi Rahatça Ele Geçirerek 0slâm Ordusunu Arkasindan Vurmaya Basladi. Bunu Gören Müsrikler Geri Döndüler Ve Yeniden Hizli Bir Saldiriya Giristiler. Böylece Müslümanlar İki Ates Arasinda Kaldilar, Üstünlügü Saglamisken Dünyaliga Dalmalari Ve Peygamber'in Emrini Çignemeleri Yüzünden Zor Durumlara Düstüler. 0ste Bu Safhada Hazma (r.a) Ebu Süfyan'in Karisi Hind'in Kölesi Vahsi Tarafindan Mizrakla Vurularak Sehid Edildi. Resulullah (s.a.s)'in Hicretten Evvel Medine'ye Tayüz Ettigi İlk Ögretmen Mus'ab B. Umeyr (r.a) De Bu Esnada Sehid Düsenler Arasindaydi. Mus'ab (r.a) Sima İtibariyle Resulullah'a Benzediginden Sehit Düstügünde, Onu Sehit Eden Kimse Resulullah (s.a.s)'i Öldürdügünü Haykiriyordu. Bu Durum Müslümanlarin Daha Da Dagilmasina Sebep Oldu. Ancak Kisa Zaman Sonra Resulullah (s.a.s)'in Sag Oldugu Anlasildi. Uhud Daginin Hemen Eteklerinde Bulunan Resulullah(s.a.s)'in Çevresi Büyük Çarpismalara Sahne Oldu. Müslümanlar Onun Etrafinda Dönüyorlar Gerektiginde Kollarini, Bacaklarini Kalkan Yerine Kullaniyorlardi, Hz. Talha Bu Yolda Kolunu Kaybetmisti. Sa'd B. Ebi Vakkas (r.a)'a İse Resulullah Ok Veriyor Ve: "anam Babam Fedâ Ol Sun, At Yâ Sa'd" Diyor; Oklarinin İsabet Etmesi İçin Allah'a Dua Ediyordu. Müsrikler Resulullah (s.a.s)'i Öldürmek İçin Hücum Ettikçe Müslümanlar Onun Çevresinde Giderek Çogalmislar Ve Çetin Bir Savunma Hatti Kurmuslardi. Düsman Bu Hatti Yaramayacagini Anlayinca Geriye Çekilmek Durumunda Kaldi Ve Böylece Savas Üçüncü Safhada Denk Bir Duruma Geldi. Ebu Süfyan Karsi Daga, Resulullah (s.a.s)'da Uhud'a Dogru Tirmandi Ve Bugün Hâlâ Ziyaret Edilen Magarada Dinlendi. Resulullah (s.a.s)'in Disi Kirilmis, Yanagi Yarilmisti. Kizi Fatma Onu Tedavi Etti. Ebu Süfyan İle Hz. Ömer'in Karsilikli Konusmasi Da Bu Esnada Cereyan Etmisti.

kureysli Müsrikler Bu Savasta O Kadar Vahsiyane Seyler Yapmislardi Ki, Belki Tarihte Benzerine Az Rastlanirdi. Müslümanlar Bu Savasta 70 Sehid Vermislerdi. Düsmanlar Özellikle De Müsrik Kadinlar Sehid Müslümanlarin Burunlarini Ve Kulaklarini Kesiyorlardi. Ebu Süfyan'in Karisi Hind Ve Öteki Bazi Müsrik Kadinlari Müslüman Sehidlerin Organlarindan Yaptiklari Gerdanliklari Boyunlarina Takmislardi. Ayrica Hind, Hz. Hamza'nin Cigerini Çikartarak Agzinda Çignemek İgrençligini Gösterebilmisti.

uhud'tan Ayrilan Ebu Süfyan Bir Süre Sonra Geri Dönerek Medine'ye Saldirmak Ve Basladiklari İsi Tamamlamak İstegine Kapilmisti. Esasen Böyle Bir Durumu, Resulullah (s.a.s) Tahmin Etmis, 70 Sehid Ve Yaraliya Ragmen Savasin Hemen Ertesi Pazar Günü Düsmani Takibe Karar Vermisti. Resulullah (s.a.s) 70 Kisilik Süvari Birligi İle 8 Km. Kadar Müsrikleri Takibetti. Sonra Konaklayarak Üç Gün Bekledi. Geceleri Ates Yaktirarak Düsmana Savastan Yilmadiklari Mesajini Veriyordu. Müslüman Olmadigi Halde Müslümanlarin Dostlarindan Olan Huzaa Kabilesinden Mabed-i Huzâî, Resulullah (s.a.s)'i Gördükten Sonra Ebu Süfyan'a Giderek Onun Arkadaslariyla Birlikte Savas İçin Geldiklerini Söylemis, Ebû Süfyan Da Yeni Bir Vurusmayi Göze Alamayarak Mekke'ye Gitmis Ve Medine'ye Saldirmaktan Vazgeçmisti. Böylece Müslümanlar, Bu Savasta Birinci Safhada Üstünlük Saglamislar, Gaflet Ve Dikkatsizlik Neticesinde İkinci Safhada İlahî Bir İmtihana Ugratilarak Maglubiyet Acisi Kendilerine Tattirilmis, Fakat Üçüncü Safhada Durum Denklesmisken Resulullah (s.a.s)'in Cesaretle Takibi Neticesinde Düsman Korkutulmus Ve Üstünlük Tekrar Müslümanlara Geçmisti.


savastan Bazı 0lgınç Tablolar

enes B. Mâlik Diyor Ki: Amcam Enes B. Nadr'i Uhud Meydaninda Öldürülmüs Olarak Bulduk; Üzerinde 80 Kadar Kiliç, Süngü Ve Ok Yarasi Vardi. Müsrikler İskence Yapmis Olduklarindan, Kimse Onu Taniyamadi, Yalniz Kiz Kardesi Parmaklarindan Tanidi. Biz Su Ayetin Amcam Ve Benzeri Hakkinda İnmis Oldugunu Saniyoruz: Müminlerden Bir Çok Kimseler Allah'a Vermis Olduklari Sözlerini Yerine Getirdiler" (el-ahzâb, 33/23).

hz. Hamza'nin Kiz Kardesi, Müslümanlarin Bozguna Ugradigi Haberini Alinca Medine'den Savas Alanina Gelmisti. Bunu Farkeden Resulullah (s.a.s) Hz. Zübeyr'e, Hamza'nin Cesedinin Parçalanmis Vaziyette Ona Gösterilmemesini Tenbih Etmisti. Bunu Hisseden Safiyye, "kardesimin Sehid Oldugunu Biliyorum. Allah Yolunda Böyle Fedakarliklar Her Zaman Gerekir" Demis Ve Parça Parça Edilmis Kardesinin Cesedini Görünce De, Hepimiz Allah'in Mülküyüz Ve O'na Dönecegiz"demek Suretiyle Büyük Bir Teslimiyet Örnegi Gösterebilmistir.

ensar'dan Bir Kadin Da Savasta Babasini, Kardesini Ve Kocasini Kaybetmisti., Bunlari Haber Aldikça Hep Hz. Muhammed (s.a.s)'in Sag Olup Olmadigini Soruyordu. Onun Sag Oldugunu Ögrenince; "sen Sag Olduktan Sonra Her Felâket Hiç Gelir!" Demisti.

0slâm Sehidleri İkiser İkiser Topraga Verildiler. Tablo Göz Yasartici İdi.

hz. Hamza (r.a) Kaftani İle Topraga Veriliyordu. Hz. Peygamber'in Hicretten Önce Medinelilere 0slâmî Ögretmesi İçin Tayin Ettigi İlk Ögretmen Mus'ab B. Umeyr (r.a) Topraga Verilirken Üzerindeki Elbise Kisa Gelmisti. Gögüs Tarafina Örtülünce Alt Kismi, Alt Kismina Örtülünce De Gögüs Kismi Açikta Kaliyordu. Resulullah (s.a.s) Örtünün Alt Kismina Örtülmesini Üst Kismina Da İzhir Denilen Kokulu Otlardan Konulmasini Emir Buyurmustu.


resulullah (s.a.s) Uhud Sehıdlerı Hakkında Söyle Buyurmustur:

"uhud Harbinde Kardesleriniz Sehit Olunca Allah Teâlâ Onlarin Ruhlarini Bir Takim Yesil Kuslarin İçlerine Koymustur. Bunlar Cennet İrmaklarina Gelirler, İçerler Ve Cennet Meyvelerinden Yerler. Sonra Bu Kuslar, Arsin Gölgesinde Asili Bulunan Altin Kandillere Konup Tünerler. Sehid Ruhlari Artik Böyle Mesut Bir Hayata Erisince; Bizim Cennetteki Bu Halimizi Dünyadaki Kardeslerimize Kim Bildirir Ki, Onlar Da Bilsinler De Cihatdan Çekinmesinler Demislerdi" (tecrîd,186 Vd; 0bn Sa'd, Iı; 148).
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
uhud savaşı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Türkler ve İslamiyet

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ––––•(-•TaRiH•-)•–––– :: İslam Tarihi-
Buraya geçin: